Följ med på medlemsresa med tåg till Hamburg
Äntligen har vi möjlighet att erbjuda den första medlemsresan med tåg hela vägen till Hamburg, som också brukar kallas just den gröna staden vid vattnet. För den kulturintresserade är Hamburg den självklara destinationen. Här kan man gå på konserter och konstgallerier och gå på upptäcktsfärd bland många sevärdheter och shoppingdistrikt.
Vi reser medan vi sover och vaknar upp på kontinenten redo för nya upplevelser! Vill du följa med?
Program
Dag 1. 22.04.2024
17:00 Möte på Centralstationen City Terminalen i Stockholm
17:34 Tågresa till Hamburg med en natt tåg.
Dag 2. 23.04.2024
06:00 Ankomst till Hamburg Hauptbahnhof, tågstationen.
En kort promenad till hotellet.
Hotell ”Senator ”ligger i närheten, ca 300 meter, max 5 minuter promenad.
Incheckning. I väntan på rum kan alla lämna sina väskor i bagagerummet.
08:00 Frukostbuffé på hotellet.
09:30 Möte på hotellet med vår svensktalande guide som kommer ha med sig kartor över Hamburg. Gruppen promenerar tillsammans i stadsdelen St. Georg där vår Hotell ” Senator” ligger. Detta är en livlig och mycket trevlig del av Hamburg. Det finns gott om små restauranger
och mindre butiker där omkring. St. Georg är helt enkelt en genuin del av Hamburg. Guiden kommer även peka ut några trevliga lunch och middags ställen i närheten av hotellet.
19:30 Extra program i Hamburg mot tillägg:
Hamburgs Staatsoper
Opera ” Don Pasquale är en italiensk opera i tre akter med musik av Gaetano Donizetti
Pris: 775: – sek per person.
OBS! Meddela direkt vid bokning för att säkra attraktiva biljetter.
Dag 3. 24.04.2024
Fr.07:00 Frukost på hotellet.
Dagen fri för egna strövtåg, shopping.
Förslag på programmet i separat bilaga!
18:30 Möte i lobby för gemensam vandring till en middag på en typisk Hamburgs restaurang ” Schiffbörse Kirchenalle ”Där serverar dem Nordtyska fisk och kötträtter i ett utsmyckat vackert rum med träpaneler med maritima konst.
19:00 Välkomstmiddag 2 rätter, vatten, kaffe.
Dag 4. 25.04.2024
Fr 07:00 Frukost på hotellet.
12:00 Utcheckning från hotellet. Alla bagage skall placeras i bagagerummet.
10:00 Möte i lobby med vår svensktalande guide för en rundvandring där vi bl.a. kommer att besöka Rådhuset /Rathaus/och den berömda kyrkan S:t Nicolai och S:t Michael. Vår guide kommer att visa var man hittar bäst shopping och även tipsa om restauranger för lunch.
ca 20:30 Gemensam promenad till Hamburg Hauptbahnhof, tågstationen.
22:03 Avgång med SJ Euronight train mot Stockholm Centralen.
Dag 5. 26.04.2024
09:57 Ankomst till Centralstation, Cityterminalen i Stockholm